Профілактика раку перед плануванням вагітності: що треба знати

Найпрекрасніше, що може статися з жінкою, – це бажана вагітність. І, мабуть, немає страшнішої звістки для вагітної жінки, ніж почути страшне слово «рак».

Онкозахворювання у період вагітності хоча і є рідкісним випадком, та, як показали деякі епідеміологічні дослідження, його частота в останні роки зростає. Проте треба розуміти, що сама вагітність не є причиною виникнення ракових клітин.

Як розповів директор Житомирського обласного онкодиспансеру Ігор Сабадаш, під час вагітності найчастіше може розвинутись новоутворення молочних залоз, шийки матки, яєчників, прямої кишки, шлунку, щитовидної залози, шкіри, кровотворної системи.

«У вагітної жінки виявити рак буває дуже складно, адже він на ранніх стадіях протікає переважно непомітно. До того ж деякі симптоми раку, такі як здуття живота, головний біль, слабкість, нудота, патологічні виділення зі статевих шляхів також часто зустрічаються під час вагітності. Груди зазвичай збільшуються та змінюють структуру під час вагітності. Всі ці ознаки можуть здаватися нормальними, враховуючи стан жінки. Це означає, що симптоми, пов’язані з раком, у вагітних жінок можуть бути діагностовані пізніше, ніж у невагітних», – розповів лікар.

Лікування раку у майбутньої мами – це досить серйозна етична проблема. Тому кожен конкретний випадок розглядається окремо, оцінюється поширеність злоякісного процесу, стан пацієнтки. Остаточне рішення про збереження вагітності завжди залишається за жінкою.

Лікар радить жінкам перед плануванням вагітності пройти повне профілактичне обстеження, щоби впевнитись у відсутності онкологічного захворювання.

Перелік обов’язкових профілактичних заходів повинен включати гінекологічний огляд, цитологію і аналізи інфекційної панелі. Також бажано пройти кольпоскопію, УЗД репродуктивних органів; клінічний аналіз крові з формулою, визначення біохімічних показників крові; дослідження на наявність в організмі папіломавірусної інфекції; консультацію мамолога, УЗД молочних залоз; УЗД внутрішніх органів, лімфовузлів; консультацію ендокринолога, при необхідності УЗД щитовидної залози.

У Житомирському обласному онкологічному диспансері можна пройти всі ці дослідження, а також отримати фахову консультацію.

«Рак» – це страшне слово, але не означає смертельний вирок. Головне, що необхідно робити у випадку виявлення онкології у вагітної жінки, – це відповідально ставитись до свого здоров’я, тверезо оцінювати ситуацію та прислуховуватись до рекомендацій лікаря.

Записатись на обстеження та консультацію можна на сайті Житомирського обласного онкодиспансеру або зателефонувати з 09-00 до 16-00 до реєстратури закладу за номерами телефонів: +38 (0412) 43-42-09, +38 (068) 98-77-834.