Онкологічні захворювання та вагітність

Найпрекрасніше, що може статися з жінкою, – це бажана вагітність. З цього моменту всі сили жіночого організму спрямовані на збереження та розвиток маленького життя. І, напевно, немає страшнішої звістки для вагітної жінки, ніж почути від лікаря страшне слово «рак». Проте треба розуміти, що сама вагітність не є причиною утворення ракових клітин.

Найчастіше у жінок розвиваються новоутворення молочних залоз, шийки матки, яєчників, прямої кишки, шлунку, щитовидної залози, шкіри, кровотворної системи. Вірогідність розвитку онкозахворювання у майбутньої мами в деякій мірі залежить від наявності у неї таких факторів ризику: пізня вагітність; гормональні розлади; шкідливі звички; проживання в зоні з несприятливою екологією; спадковість.

Рак на ранніх стадіях протікає переважно непомітно. І, якщо у вагітних жінок і з’являються якісь незвичні симптоми (слабкість, хворобливість і затвердіння молочних залоз, зміна смаку, нудота, патологічні виділення зі статевих шляхів), все списується на її стан. Проте навіть при виникненні якихось «онкологічних» ознак обстежити вагітну жінку не завжди можливо, адже це може негативно вплинути на малюка (наприклад, не можна використовувати рентген, КТ, МРТ).

Наявність злоякісного процесу в організмі майбутньої мами не є перешкодою для народження здорової і повноцінної дитини. Можливість метастазування пухлини в плаценту і плід існує, але такі випадки поодинокі і зустрічаються переважно при раку шкіри.

Лікування раку у майбутньої мами – це досить серйозна етична проблема. Тому кожен конкретний випадок розглядається окремо, оцінюється поширеність злоякісного процесу, стан жінки. Але при виявленні злоякісного утворення до 12 тижнів вагітності жінці рекомендують її перервати. Якщо термін більше, то ймовірність доносити малюка до життєздатного віку (28 тижнів) з найменшими втратами для здоров’я мами підвищується. Проте переривання вагітності не означає, що ріст пухлини зупиняється. Воно необхідне для негайного початку комплексного лікування раку жінки. Остаточне рішення про збереження вагітності завжди залишається за пацієнткою, оскільки після проведення серйозного хірургічного лікування, опромінення та хіміотерапії гарантувати жінці, що вона в майбутньому зможе завагітніти, лікарі не можуть.

Профілактика раку у майбутніх мам – це, насамперед, планування вагітності з повним обстеженням. Перелік обов’язкових профілактичних заходів повинен включати не тільки гінекологічний огляд, цитологію і аналізи інфекційної панелі. Також бажано пройти кольпоскопію, УЗД репродуктивних органів; клінічний аналіз крові з формулою, визначення біохімічних показників крові; дослідження на наявність в організмі папіломавірусної інфекції (особливо онкогенних видів вірусу); консультацію мамолога, УЗД молочних залоз (особливо якщо мамі 35 і більше років), це дослідження можна проводити і під час вагітності; УЗД внутрішніх органів, лімфовузлів; консультацію ендокринолога, при необхідності УЗД щитовидної залози. Крім того, будь-які скарги, що стосуються травлення, гормональних порушень і навіть родимок на шкірі, краще теж обговорити з лікарем. Особливо важливо проходити такі профілактичні дослідження жінкам з факторами ризику.
І головне, що необхідно в разі діагностування онкології у вагітної жінки, – це відповідальне ставлення до свого здоров’я, твереза оцінка ситуації, прислухування до рекомендацій лікаря.
«Рак» – це дуже страшне і неприємне слово, але зовсім не смертельний вирок.