Скринінгові програми допомагають виявити онкологію на ранній стадії

У рамках проведення тижня боротьби з раком розповідаємо про скринінгові дослідження, які допомагають виявити захворювання на ранній стадії та дозволяють знизити смертність від раку.

Як розповів директор Житомирського обласного онкодиспансеру Ігор Сабадаш, скринінг – це пошук у людини злоякісного новоутворення, що не має ніяких симптомів пухлини.

«Скринінг в ряді випадків допомагає виявити захворювання саме на ранній стадії, коли багато видів раку можна повністю вилікувати. Іншими словами, скринінг спрямований на те, щоби виявити злоякісну пухлину тоді, коли ще можливе успішне лікування. Або взагалі на передраковій стадії, щоб хвороба не переросла у злоякісну форму. Такі тести довели свою ефективність в усьому світі і стали золотим стандартом ранньої діагностики онкологічних захворювань. У нашому закладі пацієнти можуть пройти всі види скринінгових програм: молочної залози, шийки матки, передміхурової залози, прямої і товстої кишки», – розповів Ігор Сабадаш.

Скринінг молочної залози включає УЗД молочних залоз, якщо вік жінки від 18 до 40 років; мамографію жінкам старше 40 років; висновок спеціаліста з діагностики захворювань молочної залози.

Скринінг передміхурової залози передбачає консультацію лікаря-уролога; УЗД; визначення специфічного пухлинного маркера передміхурової залози PSA. Проходити скринінг передміхурової залози потрібно чоловікам після 45 раз на два роки.

Скринінг шийки матки включає огляд онкогінеколога; кольпоскопію – огляд шийки матки за допомогою кольпоскопа; вагінальне ультразвукове дослідження. Всім жінкам, починаючи з 25-річного віку необхідно щорічно проходити скринінг шийки матки.

Колоректальний скринінг (прямої і товстої кишки) включає колоноскопію за допомогою відеоендоскопа; при необхідності, в ході обстеження можуть безболісно братися фрагменти підозрілої тканини (біопсія), або видаляються поліпи для детального лабораторного аналізу. Колоректальний скринінг необхідно проходити щорічно всім жінкам і чоловікам після 50 років; після 40 років – особам, які входять у групу підвищеного ризику (мають поліпи і сімейну історію пухлин товстого кишечника).

У жодному разі не варто нехтувати здоров’ям, якщо помітили будь-які зміни в своєму організмі. Достеменно відомо, що більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Тож не треба займатися самолікуванням, або чекати, що пройде саме, слід обов’язково звертатися до лікаря, а проходження скринінгу додає впевненості у відсутності онкологічного захворювання.