Літо добігло кінця, а разом з ним і закінчився період яскравого і пекучого сонця. За цей час багато людей отримали сонячну засмагу. Однак, незалежно від того, наскільки чудово ви виглядаєте сьогодні, шкіра вже може бути під загрозою через повільно зростаючий рак шкіри. Тож після сезону «активного палючого сонця» потрібно обстежити шкіру і родимки, які є на ній.
Шкіра людини — найбільший орган в організмі, що захищає від інфекцій і травм та регулює температуру тіла. Вона накопичує воду і жир, виробляє вітамін D. Проте надмірна дія ультрафіолету не лише пришвидшує появу ознак старіння, а й може спровокувати розвиток меланоми або рак шкіри.
Меланома – злоякісне новоутворення, одне із найбільш небезпечних онкозахворювань, яке виникнути в ротовій порожнині, на нігтях, на очах. Але найчастіша локалізація меланоми — це шкіра. Це захворювання вражає рівною мірою чоловіків і жінок, переважно у віці старше 50 років.
Як розповів директор Житомирського обласного онкодиспансеру, минулого року у Житомирській області діагностовано 666 випадків злоякісних новоутворень шкіри, з них 119 – меланома. Вже цього року зафіксовано 461 новий випадок онкозахворювання, з них – 114 меланома. Померло від раку шкіри минулого року 33 пацієнти, цього року 22 онкохворих.
Меланома може виникати не лише у місці, де є родимка, але й на шкірі, де її немає. Вона маскується під новоутворену родимку, що виглядає незвично. Першими симптомами меланоми є: зміна наявної родимки; розвиток нового пігментного або незвичного на вигляд наросту на шкірі.
Рак шкіри розвивається повільно і спочатку протікає без виражених симптомів. У цьому підступність захворювання. Пацієнт може помітити, що на тілі з’явилася пляма або випукле новоутворення, але може не надати цьому значення, якщо воно не турбує.
Тож варто пам’ятати, які зміни можуть відбуватися з родимками та як їх ідентифікувати.
- Асиметрія – коли форма половини родимки не відповідає іншій її половині;
- Край – межі родимки нерівні чи розмиті;
- Окрас – на родимці присутні відтінки чорного, коричневого, ділянки білого, сірого, червоного або синього кольорів;
- Розмір – якщо перебільшує 6 мм або збільшився;
- Динаміка – якщо родимка змінюється за розміром, формою та кольором або вона росте на ділянці нормальної шкіри; зона утворення пухлини може свербіти та кровоточити.
Якщо помітили у себе новоутворення, бачите, що воно змінюється – негайно потрібно йти до лікаря. У запущеній формі меланома може стати причиною смерті пацієнта. Водночас, при ранній діагностиці вона ефективно лікується. Більше того, проходити обстеження раз на рік з профілактичною метою потрібно всім.
«Деякі зміни пацієнти побачити самостійно не можуть, тому професійний огляд у онколога необхідно проходити регулярно (щороку). На огляді лікар використовує спеціальний прилад – дерматоскоп. Завдяки цьому апарату можна розглянути пухлини розміром навіть в 1 мм, яка вже може бути меланомою або раком шкіри. Виникають й такі ситуації, коли пацієнт звернутися з приводу одного утворення, родимої плямки, а лікар під час огляду виявить інше – наприклад, на спині або в іншому місці, недоступному для самостійного огляду. Адже спеціаліст оглядає не лише підозрілу родимку, а й всі новоутворення на шкірі», – розповів Ігор Сабадаш.
Дерматоскопію рекомендовано проходити періодично всім, у кого є на шкірі будь-які утворення чи пігментні плями; тим людям, у кого на шкірі від 5 родимок. Також це стосується людей старших 50-ти років, вагітних жінок та тих, у кого світлий колір шкіри і після тривалого перебування під прямими сонячними променями.
Якщо на шкірі з’явилися нові утворення на шкірі або збільшились чи змінили форму наявні вже родимки – не зволікайте! Злоякісні новоутворення шкіри можуть мати дуже серйозні наслідки.
За кваліфікованою допомогою та сучасною діагностикою можна звернутись у Житомирський обласний онкодиспансер. Маючи електронне направлення, записатись на консультацію до лікаря-онколога можна на сайті Житомирського обласного онкодиспансеру або зателефонувати з 08-30 до 16-00 до реєстратури закладу за номерами телефонів: +38 (0412) 43-42-09, +38 (068) 98-77-834, +38 (098) 319-36-43.
Пам’ятайте, що захворювання, виявлене на ранніх стадіях, лікується набагато легше, швидше та ефективніше!