У рамках тижня боротьби проти раку, що проводиться з 5 по 11 лютого, Житомирський обласний онкодиспасер розповідає про найпоширеніші онкозахворювання, які діагностують у пацієнтів закладу. І сьогодні поговоримо про рак молочної залози, з яким жінки дедалі частіше почали стикатися.
Ця онкохвороба тривалий час ніяк не проявляється. Водночас перші симптоми захворювання можуть з’явитися аж на 3–4 стадії, коли вилікувати практично не можливо, за винятком рідкісних випадків.
Як розповів директор Житомирського онкодиспансеру Ігор Сабадаш, у 2022 році в області було виявлено 310 нових випадків раку молочної залози, а у 2023 році – 378 нових випадків. У майже кожної четвертої жінки рак було діагностовано на пізніх стадіях захворювання.
Основна маса пацієнток із раком молочної залози припадає на вікову категорію 40 – 65 років. Тож саме жінки за 40 становлять групу ризику і повинні пильно слідкувати за своїм здоров’ям, частіше відвідувати лікаря з профілактичною метою.
«Рак молочної залози відноситься до «візуальних» форм онкології. Важливо, щоби жінка регулярно проводила самообстеження грудей. Це займає лише 10-15 хвилин на місяць. У разі будь-яких змін в молочних залозах необхідно негайно звертатися до лікаря! Окрім цього, жінки мають регулярно проходити мамографію та УЗД-діагностику – відповідно до віку. Чим раніше буде виявлена пухлина, тим успішніше лікування. Якщо рак був діагностований на першій або другий стадіях, то шанси повністю одужати перевищують 90%», – констатує лікар.
Проводити самообстеження необхідно на 7-10-й день менструального циклу для жінок фертильного віку, коли проходять набряк та больові відчуття в молочних залозах або раз на місяць у будь-який день для жінок в менопаузі.
Робити мамографію мають раз на 1-2 роки всі жінки від 40 до 49 років, а жінкам після 50 років настійно рекомендують обстежуватися щорічно. Молодим жінкам, які не досягли 40 років, слід раз на 1-2 роки робити УЗД-діагностику.
Особливо важливо проходити мамолога жінкам, які перебувають у групі ризику: якщо хтось із кровних родичів хворіли на рак молочної залози; пізні перші дітонародження; безпліддя; пізня менопауза (55 років і старші); грудне вигодовуванням менше одного року; тривала гормонозамісна терапія після менопаузи, ендокринні захворювання; постменопаузальне ожиріння; вживання алкоголю та паління.
До симптомів онкозахворювання молочної залози відносяться безболісне щільне утворення в молочній залозі; зміна форми молочної залози; зморщування або втягнення шкіри грудей; відчуття дискомфорту або біль в одній з молочних залоз; ущільнення або припухлість на соску, а також його втягнення; кров’янисті виділення із сосків; збільшення лімфатичних вузлів під пахвою з одного боку.
Хоча б один з цих симптомів – це вже достатній привід для негайного звернення до лікаря!
Не забувайте турбуватися про своє здоров’я! Будьте здорові!