20 вересня — Всесвітній день боротьби із гінекологічним раком

20 вересня — Всесвітній день боротьби із гінекологічним раком. Цей день був започаткований у 2019 році членами асоціації європейських онкологів-гінекологів (ESGO) з метою підвищення обізнаності серед громадськості питань профілактики, раннього виявлення, розуміння симптомів і пропаганди здорового способу життя.

Третину усіх випадків гінекологічного раку можна попередити, якщо жінка вчасно та регулярно проходить профілактичні обстеження. Гінекологічні онкозахворювання є одними з найпоширеніших видів раку серед жінок.

«У Житомирській області минулого року майже 25% з усіх онкозахворювань припадало на рак молочної залози та жіночих статевих органів. У 33% пацієнток рак шийки матки було виявлено у занедбаному стані (3-4 стадії). Відповідно лікування в таких випадках триваліше і складніше. Тож і шансів на повне одужання менше, ніж якщо терапію розпочати, коли онкопроцес ще на початковому етапі розвитку. І якби жінки хоча б раз на рік робили аналізи, цитологічні дослідження, відвідували регулярно гінеколога, то захворювання виявлялось б на ранній стадії, і тоді можливе повне одужання і позитивна динаміка лікування», – розповів директор Житомирського обласного онкодиспансеру Ігор Сабадаш.

Захворювання шийки матки, у тому числі і передпухлинні, найбільше зустрічаються у тих, хто уникає медичних оглядів. Рак шийки матки провокується вірусом папіломи людини. Тому ранній початок статевого життя, часта зміна статевих партнерів, паління та хронічні запальні захворювання шийки матки є основними факторами ризику виникнення даної патології. Злоякісне новоутворення шийки матки виявляється через кровотечі під час і після статевого акту, під час менопаузи, кров’янисті виділення між менструаціями. У такому разі хворому слід якнайшвидше отримати консультацію лікаря-гінеколога-онколога.

Рак тіла матки та яєчників найчастіше виникає на фоні гормональних порушень. До основних факторів ризику раку матки відносяться початок менструації в ранньому віці та її закінчення в пізньому віці, відсутність пологів протягом репродуктивного життя, гіпертонія, ВІЛ, венеричні захворювання, неконтрольований прийом оральних контрацептивів, генетична схильність. Виражених ознак раку матки та яєчників не існує, і на початку захворювання протікає безсимптомно. Ризик розвитку злоякісної пухлини збільшується після 40 років. Перші ознаки раку яєчників або раку ендометрія жінки часто плутають з порушенням травлення або гормональними порушеннями.

Важливо звертати увагу на своє тіло і знати, що для вас нормально, а що — ні. Тоді ви зможете помітити попереджувальні ознаки або симптоми гінекологічного раку.

Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви помітили будь-які з таких симптомів:

Нетипові вагінальні кровотечі, зокрема, між менструаціями, після сексу або після настання менопаузи;

Нетипові вагінальні виділення, наприклад, темного кольору, з кров’ю або неприємним запахом;

Незрозумілий біль або дискомфорт у попереку, в області тазу, живота, особливо якщо він триває більше декількох тижнів;

– Здуття, якщо воно не минає після менструації, або ж якщо ви відчуваєте ситість від невеликої кількості їжі;

Часте сечовипускання, а також якщо відчуваєте свербіж, печіння або біль при сечовипусканні;

Зміни менструального циклу, наприклад, рясніші ніж зазвичай місячні.

Варто пам’ятати, що шанси побороти недугу є на кожній стадії, але рання діагностика суттєво їх збільшує. Тому жінкам потрібно обов’язково звернутися до лікаря у разі появи будь-яких негативних змін у своєму організмі.

Але захворюванню легше запобігти, ніж його лікувати. Тож не чекайте симптомів, а регулярно відвідуйте лікаря-гінеколога, навіть, якщо нічого не турбує.