У Всесвітній день меланоми, що проводиться у другий понеділок травня, фахівці Житомирського обласного онкодиспансеру звертають увагу жителів Житомирщини на поширеність даної проблеми та важливість профілактичних оглядів.
Родимка – доброякісне новоутворення, але під впливом певних факторів вона може перероджуватись у злоякісну пухлину – меланому.
Меланома переважно локалізується в шкірі та значно рідше – в сітківці ока, на слизових оболонках.
Як розповів директор онкодиспансеру Ігор Сабадаш, меланома є найбільш небезпечною пухлиною шкіри, тож вкрай важливо знати про тривожні ознаки захворювання та перевіряти себе щомісяця, щоби виявити хворобу на ранній стадії.
«Меланома – це одне із найагресивніших злоякісних новоутворень, яке швидко росте, також швидко поширюються метастази по всьому організму. Пухлина вкрай підступна і може протягом першого року після виявлення призвести до смерті. Меланома може з’явитися як на «чистій» шкірі, так і внаслідок переродження родимки. Проте цей вид раку виліковний, якщо діагноз встановлено на ранній стадії», – розповів керівник закладу.
Лікар відмічає, щоби вчасно розпізнати небезпечну родимку самостійно, потрібно дотримуватись алгоритму первинної діагностики, який називається АКОРД меланоми. Це слово-абревіатура, в якій кожна буква має своє значення – ознаку переродження родимки.
Потрібно оглянути родимку та дати відповіді на запитання:.
А – асиметрія. Родимка асиметрична?
К – край. Край родимки нерівний, рваний?
О – окрас. Є зміни в кольорі, вкраплення, зникнення забарвлення?
Р – розмір. Родимка більше 6 мм?
Д – динаміка. Родимка росте? Є кірочки, тріщинки, кровоточивість?
Якщо відповіли «ТАК» хоча б на одне питання, це суттєвий привід звернутися до лікаря.
До факторів ризику виникнення меланоми відносять: білу шкіру, світлі очі та волосся, рожеві веснянки; наявність в анамнезі сонячних опіків; надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання; якщо у вас чи ваших родичів була меланома; невуси (родимки): понад 50 невусів на шкірі збільшує ризик розвитку меланоми; травматизація та зміна характеристик невусів; вік старше 50 років; чоловіча стать.
Для попередження розвитку меланоми людям з групи ризику потрібно регулярно обстежуватись, бажано щороку. У Житомирському обласному онкологічному диспансері обстеження проводять відповідні онкохирурги, а для якісного діагностування новоутворень шкіри закуплено сучасний дерматоскоп, що дає змогу розпізнати онкологічні захворювання на ранніх стадіях, та провести вчасно правильне лікування. Для цього працює мультидисциплінарна команда з різних спеціалістів, які приймають рішення щодо плану лікування.
Записатись на консультацію до лікаря-онколога можна на сайті Житомирського обласного онкодиспансеру або зателефонувати з 09-00 до 16-00 до реєстратури закладу за номерами телефонів: +38 (0412) 43-42-09, +38 (068) 98-77-834