Рак молочної залози: коли слід хвилюватись

Жінки в щоденній метушні та за буденними справами часто забувають про своє здоров’я, зокрема відкладають профілактичні огляди у мамолога. Хоча питання щодо здоров’я молочних залоз виникає чи не щодня.

Аби звернути увагу жінок на серйозність ризиків захворювання раком грудей, поінформувати їх про профілактику і лікування цієї хвороби, запроваджено Всесвітній та Всеукраїнський дні боротьби з раком молочної залози (15 та 20 жовтня).

Рак молочної залози – найрозповсюджена патологія, яка зустрічається у жінок і одна з основних причин смертності. Минулого року в Житомирській області у жінок виявлено 375 нових випадків раку грудей, від цього онкозахворювання померла 131 пацієнтка. Цього року вже 242 пацієнткам діагностовано це захворювання, у 105 жінок рак забрав життя.

Лікар-мамолог Житомирського обласного онкодиспанесеру Василь Широкий розповів, на що треба в першу чергу звертати увагу жінкам, аби знизити ризики захворіти на рак грудей.

«Рак молочної залози займає перше місце в структурі захворюванності серед жінок. І на жаль ця тенденція погіршується. Кожного року звертаються пацієнтки більш молодшого віку, тож рак молодшає. Також частіше зустрічаються більш агресивні форми онкології, які важко піддаються лікуванню. Проте рак грудей виліковний, якщо його вчасно виявляти», – розповів фахівець.

Основна маса пацієнток із раком молочної залози припадає на вікову категорію 40 – 65 років. Тож саме жінки за 40 становлять групу ризику і повинні пильно слідкувати за своїм здоров’ям, частіше відвідувати лікаря з профілактичною метою. Спадковість також є великим фактором ризику. Якщо у жінки були родичі, хворі на рак молочної залози, яєчників, шлунку, підшлункової залози — вона теж в групі ризику.

До того ж, важливо знати симптоми і перші ознаки онкозахворювання молочної залози. До них відносяться – безболісне щільне утворення в молочній залозі, зміна її форми; зморщування або втягнення шкіри грудей; ущільнення або припухлість на соску, а також його втягнення; відчуття дискомфорту або біль в одній з молочних залоз; кров’янисті виділення із сосків; збільшення лімфатичних вузлів під пахвою з одного боку. Хоча б один з цих симптомів – це вже достатній привід для хвилювання і негайного звернення до лікаря. Чим раніше буде виявлено хворобу, тим більше шансів на повне одужання.

«Для попередження раку молочної залози жінкам необхідно регулярно проходити профілактичні огляди. Зокрема, проводити пальпацію молочних залоз, тобто самообстеження. Також  жінки мають регулярно проходити мамографію та УЗД-діагностику. Жінкам, які не досягли 40 років, треба роботи ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз. Після 40 років жінки мають раз на два роки проходити мамографію», – розповів лікар.

Не варто забувати й про здоровий спосіб життя, наголошує лікар, це -раціональне харчування, нормалізація ваги, носіння зручної білизни, відмова від шкідливих звичок (паління та надмірне вживання алкоголю), заняття спортом відповідно до віку.

Захистити від раку грудей допоможе увага до власного здоров᾽я!