Пухлина без симптомів: факти про рак шийки матки

Січень в онкологічній спільноті – це традиційно місяць поінформованості про таке злоякісне захворювання, як рак шийки матки. Тому розповідаємо ключові факти про захворювання, щоби кожна жінка знала як уберегтися від цієї недуги. Адже вчасна діагностика онкохвороби є найнадійнішим методом у майбутньому одужанні.

Рак шийки матки є одним з найпоширеніших у жінок. Серед усіх онкопацієнтів в Україні захворюваність на рак шийки матки посідає четверте місце. Натомість смертність від цієї онкохвороби в нашій країні перебуває на третьому місці, а в Європі – на сьомому.

У Житомирському обласному онкодиспансері на обліку перебуває 2598 пацієнток з раком шийки матки. У 2022 році 114 було виявлено нових випадків онкозахворювання, а у минулому році хворобу було діагностовано у 112 жінок.

Ризик розвитку раку шийки матки мають усі жінки, проте найчастіше цей тип онкології розвивається у віці 35-45 років. Хвороба на ранніх стадіях часто має безсимптомний перебіг або ознаки можуть бути не очевидними. Пізніше, коли рак розвивається, жінка може помітити такі симптоми: міжменструальна кровотеча; неприємні відчуття, дискомфорт, біль або кровотеча під час або після статевого акту; систематичний біль в спині, стегнах і ногах; проблеми із сечовипусканням; втрата ваги; кровотеча після настання клімактеричного періоду; водянисті кров’янисті виділення, що можуть мати сильний та неприємний запах. Якщо з’явилась якась із цих ознак, потрібно обов’язково звернутись до лікаря-гінеколога.

Як відмітив директор онкодиспансеру Ігор Сабадаш, якщо жінки щонайменше раз на рік проходитимуть відповідне обстеження у гінеколога, то запалення та дисплазію можна зафіксувати на ранніх стадіях і відповідно запобігти розвитку раку шийки матки.

«Важливо проходити огляд у лікаря з кольпоскопією, вагінальним УЗД і ПАП-тестом. Необхідним є й цитологічний скринінг, а також раз у три роки — аналіз на вірус папіломи людини. До 99,7% випадків – це результат інфікування саме цим вірусом. Якщо його виявляють, то можна провести профілактику противірусними ліками. Вірус папіломи людини може передаватися від матері до дитини, а також статевим шляхом. Завдяки всім цим дослідженням можна попередити хворобу і почати успішне лікування. У випадку діагностування на ранній стадії захворювання виліковується в понад 90% випадків», — розповів лікар.

До факторів ризику відноситься часта зміна статевих партнерів; незахищений секс; слабка імунна система; тривале вживання протизаплідних пігулок без консультацій лікаря. Також паління збільшує можливість захворіти на рак.

Будь-яку хворобу легше лікувати, якщо вона виявлена на початковій стадії. Тому завдання кожної жінки – відповідально ставитися до свого здоров’я і відвідувати гінеколога регулярно.

У Житомирському обласному онкологічному диспансері пацієнтки можуть пройти всі необхідні дослідження та обстеження шийки матки та отримати фахову консультацію. У закладі функціонує кабінет із новим сучасним обладнанням, де спеціалісти проводять діагностику патологій шийки матки.

Записатись до лікаря-онколога можна на сайті Житомирського обласного онкодиспансеру або зателефонувати з 09-00 до 16-00 до реєстратури закладу за номерами телефонів: +38 (0412) 43-42-09, +38 (068) 98-77-834.

Бережіть себе і своє здоров’я!