Всесвітній тиждень обізнаності на рак шийки матки

Рак шийки матки в Україні сьогодні

Згідно даних Національного Реєстру раку, в нашій країні щороку захворює на рак шийки матки близько 4тис жінок, помирає близько 1,5тис жінок, а 15% пацієнток не проживає навіть року з моменту встановлення діагнозу. Таким чином, щодня внаслідок цього захворювання в нашій країні помирає в середньому 5 жінок.

В Житомирській області щорічно виявляється близько 160-180 випадків інвазивного цервікального раку та 80-100 випадків інтраепітеліального (преінвазивного) раку шийки матки . Основною віковою категорією є пацієнтки 40-50 років, хоча в останні роки відзначається зростання захворюваності на рак шийки матки жінок молодше 40 років.

Незважаючи на те, що рак шийки матки відноситься до захворювань «візуальної локалізації», у значної кількості жінок ця патологія діагностується на пізній (III – IV) стадії. Зазвичай ці стадії вже є симптомними і пацієнтки самі звертаються до лікаря зі скаргами на кров’янисті виділення та кровотечі: міжменструальні, постменопаузальний, контактні (після статевого акту, спринцювання і т. д.). Але на початкових стадіях і на етапі передракових змін (дисплазій) рак шийки матки є абсолютно безсимптомним і разом з тим попереджуваним шляхом проведення цервікального скринінгу.

Причина раку шийки матки – вірус папіломи людини

Сьогодні про рак шийки матки, а головне – про причину його виникнення, ми знаємо набагато більше і це дає змогу профілактувати, вчасно виявляти і проліковувати це агресивне захворювання, часто зберігаючи репродуктивну функцію жінки.

Причиною практично всіх випадків РШМ є вірус папіломи людини (ВПЛ), інфекція, що передається статевим шляхом і володіє тропністю до епітелію шийки матки. Серотипи ВПЛ високого онкогенного ризику (16, 18, 31, 33) виявляються в 95% випадків раку шийки матки. Серотипи ВПЛ «низького» онкогенного ризику (6, 11) переважно викликають утворення плоских і гострокінцевих кондилом, дисплазію і рідко – рак шийки матки.

Вірус папіломи людини – не завжди захворювання

Але разом з тим інфікування ВПЛ не завжди є початком захворювання на рак шийки матки. В більшості випадків у пацієнток до 25-30 років воно є транзиторним і вірус еліменується без зовнішнього втручання, а передракові ураження легкого ступеня регресують. Але у певної кількості жінок, особливо після 30 років, інфекція ВПЛ стає хронічною, а передракові ураження можуть розвиватись і прогресувати до інвазивного РШМ.

Коли вірус стає захворюванням?

Причинами, що перешкоджають спонтанній еліменації ВПЛ навіть у віці 18-25років і підвищують ризик розвитку раку шийки матки, є інфекції, що передаються статевим шляхом(генітальний герпес, цитомегаловірусна інфекція, хламідіоз, трихомоніаз), хронічні цервіцити будь-якої іншої етіології і бактеріальний вагіноз. Також жінки, інфіковані ВІЛ, мають в 4-5 разів вищий ризик розвитку цієї хвороби. Окрім ослаблення функції імунної системи, факторами ризику також є паління, вік старше 35-40 років, дієти з малим вмістом фруктів і овочів, ожиріння, нестача вітамінів А і С. Отже, ймовірність розвитку раку шийки матки більше у жінок, часто змінюють статевих партнерів, нехтують барьерними методами контрацепції, тривало і неконтрольовано приймають оральні контрацептиви, мають хронічні запальні процеси щийки матки і палять.

Як виконати скринінг в Україні?

В Україні сьогодні скринінг полягає у виконанні традиційного цитологічного дослідження один раз на три роки у віці від 18 (або від початку статевого життя) до 60 років. Також можливо виконання рідинного цитологічного дослідження кожні 3 роки у віці 18-29 років і виконання поєднаного тестування (рідинна цитологія з ВПЛ-тестуванням) кожні 5 років у віці 30-64роки. Пацієнти старше 65 років не підлягають скринінгу за умови нормальних результатів за останні 10 років. Саме використання автоматизованої рідинної цитології дає можливіть виконувати при потребі додаткове тестування на ВПЛ без повторного запрошення пацієнтки і збільшити міжскринінговий інтервал.

Вакцинація від раку шийки матки

Світовою тенденцію сьогодні є вакцинація від важких уражень, спричинених ВПЛ. На сьогодні зареєстровані три вакцини (Церварикс, Гардасил4 і Гардасил9), що є активними проти різної комбінації генотипів ВПЛ, але визнані ВООЗ однаково ефективними в профілактиці раку шийки матки.

Нова програма Глобального Об,єднання ООН пропонує комплексний підхід Всесвітньої організації охорони здоров′я до попередження та контролю раку шийки матки, який включає:

Запровадження і розширення масштабів вакцинації проти ВПЛ

Впровадження і розширення охоплення скринінгом та лікування передракових уражень

Швидкий менеджмент інвазивних форм раку

Доступ до паліативної допомоги

Моніторинг із використанням стандартних показників та інструментів для подолання раку шийки матки.

Починаючи з 2011 року з метою попередження захворюваності на рак шийки матки у 43 країнах світу впроваджена вакцинація проти раку шийки матки та внесена до Календаря вакцинації. В 19 країнах Європейського союзу із 29 (включаючи Ісландію та Норвегію) у 2012 році впровадили вакцинацію дівчаток віком 10-14 років, а в 10 країнах Європейського союзу мають можливість проводити додаткову вакцинацію жінкам до 26 років.

Будьте обізнаними, любі жінки!

Пройдіть скринінг на рак шийки матки та зробіть щеплення своїй дитині вже сьогодні!