РАК – ЦЕ НЕ ВИРОК

4 ЛЮТОГО – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ РАКУ, проголошений Міжнародним союзом проти раку (англ. Union for International Cancer Control, UICC) з метою підвищення обізнаності населення земної кулі щодо онкологічних захворювань, актуальності заходів раннього виявлення злоякісних новоутворень та можливостей своєчасного їх лікування.

Злоякісні новоутворення є однією з основних причин захворюваності і смертності в світі. За рівнем захворюваності на злоякісні новоутворення онкологічна патологія посідає друге місце, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щорічно на планеті виявляють понад 12-14 мільйонів нових випадків цієї страшної недуги, при цьому помирає від неї близько 8 мільйонів пацієнтів – це кожна шоста смерть на планеті.

За даними МОЗ України в нашій державі налічується близько 1 млн. хворих на злоякісні новоутворення, з них близько 6 тисяч дітей.

Станом на 31.12.2018 році в обласному онкологічному диспансері на онкологічному обліку перебуває – 30 385 хворих (2466,3 на 100 тис. нас.), тоді як в 2017 році – 29 253 хворих (2356,6 на 100 тис. нас.).

По області захворюваність на злоякісні новоутворення за 2018 рік склала 327,1 на 100 тис. населення (в 2017 році – 322,2 на 100 тис. населення). Щороку в області реєструється біля 4000 нових випадків захворювання.

Динаміка поширеності злоякісних новоутворень в області за останніх десять років показує зростання. В порівнянні з 2007 роком поширеність онкологічної патології зросла майже на 30% – з 1693,9 в 2007 році до 2466,3 в 2018 році.

Найвища захворюваність серед міст та районів області зареєстрована в Бердичівському районі – 435,3 на 100 тис. населення, м. Житомир 370,0 на 100 тис. населення, м. Бердичів – 367,5 на 100 тис. населення. Стабільно високою фіксується смертність від злоякісних новоутворень.

В умовах недостатнього ресурсного стану рак в області часто діагностується на пізньому етапі захворювання, що призводить до зниження потенційного виживання хворих та призводить до більших бюджетних витрат на лікування.

Рак – це не вирок, він є виліковним у разі раннього виявлення та належного лікування. Раннє виявлення раку в області може ефективно знизити показники смертності, пов’язані з онкологічними хворобами. Більше 30% випадків смерті від злоякісних новоутворень можна запобігти, головним чином завдяки утриманню від вживання тютюну, здоровому харчуванню, фізичній активності і помірному вживанню алкоголю.

Вживання тютюну – ризик №1.

Вживання алкоголю прямо пов’язане з підвищеним ризиком виникнення раку. Встановлено зв’язок та лінійну залежність між алкоголем та 7 видами раку, таких як: кишка (товста і пряма кишка), груди, стравохід, гортань, печінка, ротова порожнина, гортань.

 

 

 

 

 

За даними World Cancer Research Fund досягнення та підтримка здорової ваги тіла людини є одним з найважливіших заходів для зниження ризику виникнення онкологічних захворювань. Збільшення надмірної ваги та ожиріння сприяє збільшенню кількості ракових захворювань у всьому світі.

 

 

Надмірна вага і ожиріння пов’язані принаймні з 11 типами раку, включаючи рак молочної залози, колоректальний рак та рак передміхурової залози.

 

 

 

Немає жодного харчового продукту або його компонентів, що можуть захистити людство від онкологічних захворювань. Але, зменшити шанси на розвиток раку можливо шляхом вибору здорової їжі.

П’ять груп продуктів, які збільшують ризик (Європейські рекомендації по зниженню смертності від раку): солодкі напої і енергетичні висококалорійні продукти; червоне м’ясо (зв’язок між вживанням м’яса і колоректальним раком, дані WCRF and AICR, 2007 «Продукти, які збільшують ризик»), продукти з надмірною присутністю транс-жирів, насичених жирів (підвищують ризик коло-ректального раку, раку матки, лімфоїдних і гематологічних злоякісних пухлин), алкоголь (ризик раку ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, легенів, товстої кишки, прямої кишки, печінки і молочної залози, дані World Cancer Research Fund, and American Institute for Cancer Research, 2007 Продукти, які збільшують ризик), сіль і оброблені харчові продукти з консервантами, барвниками (ризик раку шлунка, носоглотки і горла).

В 2019 році КУ «Житомирський облонкодиспансер» акцентуватиметься увага на питаннях профілактики і раннього виявлення раку молочної залози, раку шийки матки, раку передміхурової залози, коло-ректального раку. Переваги надаватимуться реалізації скринінгових заходів (профілактична вакцинація жіночого населення області у віковій категорії 9-14 років з метою зменшенню раку шийки матки), впровадженню сучасних методів ранньої діагностики раку, організації паліативної допомоги онкологічним хворим та забезпеченню організації протибольової терапії, розробці та реалізації профільної за напрямком “онкологія” пропаганди.

Раннє виявлення пухлини – це запорука успіху в лікуванні онкологічного хворого та забезпечення йому гідної якості та тривалості життя.

За додатковою інформацією звертатися до лікарів диспансеру.