Рак молочної залози – це найбільш розповсюджений вид онкологічного захворювання серед жінок. Щорічно у жовтні проводяться заходи з інформування населення про цю недугу.
Аби звернути увагу жінок на серйозність ризиків захворювання раком грудей, поінформувати їх про вирішальні чинники у запобіганні раку грудей, про профілактику і лікування цієї хвороби, запроваджено Всесвітній та Всеукраїнський дні боротьби з раком молочної залози (15 та 20 жовтня).
Рак молочної залози посідає перше місце в структурі онкозахворювань в усьому світі. Рівень захворюваності на цю недугу постійно зростає. Україна не є винятком. За останні 20 років кількість випадків захворювання на цю патологію зросла в 2,8 разів.
До основних факторів ризику розвитку раку молочної залози відносяться:
-
- спадкова і сімейна схильність (наявність раку молочної залози в анамнезі у родичів першої лінії);
-
- вік більше 40 років;
-
- аборти;
-
- використання гормональних препаратів для контрацепції, регулювання менструального циклу або при замісній гормональній терапії в менопаузі;
-
- зміни в будові грудей, які лікар відносить до епітеліальної атипової гіперплазії;
-
- високий рівень естрогену в крові;
-
- відсутність вагітності та пологів;
-
- раніше перенесений рак грудей або яєчників;
-
- вагітність у віці від 30 років і старше;
-
- рання менструація (до 12 років) і пізнє настання менопаузи;
-
- фізичні травми молочної залози;
-
- вплив випромінювання.
Для попередження раку молочної залози жінкам необхідно щомісячно проводити огляд та пальпацію молочних залоз, тобто самообстеження, виявляти зміни, які в них з’явились і, якнайшвидше, звертись до медичного закладу для лікування онкопатології. Своєчасне звернення та лікування відіграє важливу роль.
До симптомів, на основі яких можна запідозрити рак, відноситься:
-
- безболісне щільне утворення в молочній залозі;
-
- зміна форми молочної залози;
-
- зморщування або втягнення шкіри грудей;
-
- відчуття дискомфорту або біль в одній з молочних залоз;
-
- ущільнення або припухлість на соску, а також його втягнення;
-
- кров’янисті виділення із сосків;
-
- збільшення лімфатичних вузлів під пахвою з одного боку.
Мамограграфія може виявити пухлини до того, як вони почнуть проявлятися клінічно. Першу мамографію жінки повинні роботи у 40 років. Після 40 – кожен другий рік, а після 50 – щорічно. Жінкам, які не досягли 40 років, рекомендується роботи ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз.
З метою попередження розвитку онкопатологій необхідно пам’ятати про профілактичні заходи, спрямовані на дотримання основних правил здорового способу життя: раціональне харчування, нормалізація ваги, відмова від шкідливих звичок (паління та надмірне вживання алкоголю), фізичні навантаження згідно з віку.