Колоректальний рак: як запідозрити і запобігти

На сьогодні у світі не має ліків та щеплень, які б попереджали виникнення колоректального раку. Але існує метод діагностики передракових змін кишківника та можливість їх лікування – це колоноскопія.

Щоби привернути увагу до проблеми цього виду раку та закликати людей регулярно обстежуватись, у березні проводиться місяць обізнаності та боротьби з колоректальним раком.

Термін «колоректальний рак» поєднує рак товстої кишки, рак прямої кишки, рак сліпої кишки, рак сигмовидної кишки та рак ободової кишки.

У Житомирській області минулого року було виявлено 205 випадків колоректального раку. З усіх нових випадків у майже 25% пацієнтів онкологію діагностовано вже на занедбаній стадії, розповів директор Житомирського онкодиспансеру Ігор Сабадаш.

«Колоректальный рак – це складне онкологічне захворювання, яке вимагає серйозного підходу до лікування. На колоректальный рак припадає більше половини випадків раку органів травної системи. Більшість випадків раку кишківника починається з появи поліпів, які з часом можуть перероджуватися в злоякісні. Виявити поліпи можна тільки під час планового скринінгового обстеження — колоноскопії», – розповів Ігор Сабадаш.

До симптомів, які можуть свідчити про наявність раку, відносяться запор або діарея, які тривають більше двох тижнів; кров у калі; зміна форми випорожнень (як стрічка або олівець); втрата ваги без дієт і зміни способу життя; постійне здуття живота.

На перших стадіях хвороба не має специфічних симптомів, але якщо вони з’являються, то подекуди пацієнти вважають їх порушеннями травлення. Тому в разі будь-яких невластивих проявів з боку кишківника потрібно обов’язково звертатись до лікарів і в жодному разі не вдаватися до самолікування.

Найчастіше на колоректальний рак хворіють люди старше 50 років, і чим старше вік, тим вище ризик. Якщо близький родич хворів на цей вид онкології, особливо якщо діагноз був поставлений до 50 років, ризик захворіти підвищується.

Несприятливими факторами для виникнення онкозахворювання є зайва вага, нездорове харчування, відсутність фізичних навантажень, куріння, алкоголь.

Аби знизити ризик виникнення раку кишківника, у щоденному раціоні повинні бути різноманітні свіжі фрукти і овочі, цільні зерна; потрібно зменшити до мінімуму або виключіть червоне м’ясо і перероблені м’ясні продукти (ковбасу, сосиски, м’ясні делікатеси); слід уникати вживання алкоголю; варто відмовитися від куріння та вести активний спосіб життя; потрібно уникати надмірного використання антибіотиків.

Але найголовніше — вкрай важливо проходити регулярні скринінгові обстеження, щоб запобігти раку. Видалення поліпів під час скринінгів — це профілактика онкологічних захворювань кишківника.

Запам’ятайте, що основою ефективного лікування колоректального раку є своєчасна діагностика.

Записатись до лікаря-онколога можна на сайті Житомирського обласного онкодиспансеру або зателефонувати з 09-00 до 16-00 до реєстратури закладу за номерами телефонів: +38 (0412) 43-42-09, +38 (068) 98-77-834.